Dla rodziców

Regulamin odwiedzin wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach

  1. Odwiedziny odbywają się w niedziele i w święta w godz. 8:30 do 14:30.
  2. Inne terminy i godziny odwiedzin są możliwe do realizacji po uzyskaniu zgody dyrektora (tel. 52 39 72 161 wew. 30).
  3. Odwiedziny, które mają mieć miejsce w niedziele i w święta należy zawsze zgłaszać telefonicznie do piątku do godz. 12:00, telefon 52 39 72 161. Celem zgłoszenie jest zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc niezbędnych do zorganizowania odwiedzin w placówce.
  4. Odwiedzin udziela się rodzicom, opiekunom prawnym, o ile Sąd nie ma przeciwwskazań.
  5. Osobom niepełnoletnim – brat, siostra – udziela się odwiedzin pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.
  6. Osoby obce, chcące uzyskać odwiedziny, winny posiadać zgodę Sądu. Brak zgody spowoduje, że widzenie nie będzie udzielone.
  7. Osoby przybywające na odwiedziny do schroniska zobowiązane są posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, legitymacja itp.). W przypadku ich braku widzenie nie zostanie udzielone. Potwierdzenie tożsamości może się odbyć przez aplikację mObywatel.
  8. Osoby odwiedzające wychowanka zobowiązane są, na wezwanie pracownika, do okazania zawartości paczek, toreb wnoszonych na teren placówki.
  9. Rzeczy, które otrzyma nieletni, podlegają kontroli przez pracownika ochrony.
  10. Zabrania się wnoszenia na teren schroniska jakichkolwiek napojów z zawartością alkoholu; środków odurzających. W przypadku ich znalezienia widzenie w danym dniu nie zostanie udzielone, a o powyższym fakcie zostanie poinformowany Sąd – efektem może być wstrzymanie odwiedzin.
  11. Listy do wychowanka należy przekazać pracownikowi, zostaną one wysłane do Sądu celem poddania nadzorowi i cenzurze. Wychowanek nie może podczas odwiedzin przekazywać osobom odwiedzającym listów do wysłania. Muszą one zostać przekazane pracownikowi celem przesłania do Sądu.
  12. Pracownik ma prawo odmówić zgody na odwiedziny wychowanka lub przerwać odwiedziny, jeżeli stwierdzi, że osoba odwiedzająca znajduje się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub zachowuje się w sposób naruszający właściwe normy i obyczaje.
  13. Ze względów wychowawczych lub na zarządzenie Sądu odwiedziny mogą odbywać się w obecności pracownika schroniska.
  14. Pieniądze dla nieletniego należy przekazać pracownikowi schroniska.
  15. Rodzice mają prawo do rozmowy z każdym pracownikiem pedagogicznym schroniska.
  16. Wychowankowie i goście odwiedzający zobowiązani są do utrzymania porządku w sali odwiedzin.

Opracowano na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, dalej u.w.r.n  (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700).

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001700

Rozmowy telefoniczne wychowanków z rodzicami, opiekunami prawnymi

Kontakt telefoniczny rodziców/opiekunów prawnych z wychowankiem możliwy jest codziennie w godz. 19:00 – 20:30 (wcześniej wychowankowie uczestniczą w zajęciach).
Rozmowa rodziców z nieletnim możliwa jest już pierwszego dnia pobytu wychowanka  w schronisku. Nr telefonu 52 39 72 161 lub 52 39 72 162.

Rozmowy wychowanka z innymi osobami z rodziny są możliwe po dokonaniu ustaleń rodziców/opiekunów prawnych z dyrektorem schroniska.

Informujemy, że rozmowy są nagrywane.

Korespondencja do i od wychowanków

Korespondencja nieletniego jest nadzorowana i cenzurowana przez organ prowadzący postępowanie (sąd/prokuraturę). Korespondencję przekazuje się za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie. Decyzję o zatrzymaniu korespondencji nieletniego podejmuje organ prowadzący postępowanie.

Nieletniemu nie udostępnia się dołączonych do akt sprawy kopii korespondencji przed jej ocenzurowaniem oraz korespondencji zatrzymanej.

Po nadejściu korespondencji dla nieletniego do schroniska jest ona, bez otwierania, przesyłana do sądu. Dotyczy również korespondencji wysyłanej przez wychowanka.

Przekazywanie listów podczas odwiedzin – listy do nieletniego winny być umieszczone w zaklejonej, zaadresowanej kopercie ze znaczkiem. Listy należy oddać pracownikowi ochrony w dyżurce, który przekaże je do sekretariatu celem wysłania do sądu.

Podczas odwiedzin wychowanek nie może przekazywać osobom go odwiedzającym listów do wysłania. Stanowi to naruszenie przepisów u.w.r.n o czym zostanie poinformowany sąd.

Zasady przesyłania paczek do wychowanków

Zgodnie z art. 118 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich  (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700), dalej u.w.r.n, wychowanek umieszczony w schronisku dla nieletnich może otrzymywać paczki z żywnością, książkami, ubraniem, obuwiem i innymi przedmiotami osobistego użytku.

Paczka nieletniego podlega kontroli w obecności nieletniego. Paczka jest kontrolowana przez dyrektora lub przez pracownika pedagogicznego.

Znalezione w trakcie kontroli paczki nieletniego przedmioty, których nieletni nie może posiadać podlegają zatrzymaniu. Przedmioty, których właściciela ustalono, przekazuje się do depozytu albo przesyła się na koszt nieletniego do wskazanej przez niego osoby, instytucji lub organizacji. W uzasadnionym przypadku przedmioty te mogą być przesłane na koszt schroniska. Przedmioty, których właściciela nie ustalono, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem pieniędzy i przedmiotów wartościowych, które przekazuje się do depozytu sądowego po uzyskaniu zezwolenia sądu na podstawie odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Z czynności zniszczenia przedmiotów sporządza się protokół. Przepisu nie stosuje się do przedmiotów, których posiadanie jest niezgodne z prawem; w takim przypadku zawiadamia się właściwe organy o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego. Decyzję w tych sprawach podejmuje dyrektor schroniska.

Zasady przekazywania środków pieniężnych dla wychowanków

Zgodnie z art. 107 ust. 1 pkt 13 u.w.r.n wychowanek umieszczony w schronisku dla nieletnich ma prawo do otrzymywania środków pieniężnych.

Otrzymane pieniądze nieletni przekazuje, za pokwitowaniem, do depozytu. Dysponowanie otrzymanymi pieniędzmi odbywa się za zgodą wychowawcy.

Przekazanie pieniędzy dla wychowanka może odbyć się w następujący sposób:

  • przekazanie osobiste w sekretariacie lub podczas odwiedzin,
  • przekaz pocztowy imienny dla wychowanka,
  • wpłata na konto schroniska: 79 1010 1140 0000 6813 9120 3000 z dopiskiem „dla ………” (proszę podać imię i nazwisko wychowanka).

Informacja dotycząca pierwszych dni pobytu wychowanka w schronisku

Po przyjęciu do schroniska dla nieletnich nieletniego niezwłocznie:

  1. zapoznaje się z prawami i obowiązkami oraz zasadami pobytu w schronisku oraz poucza o terminie i sposobie składania zażalenia;
  2. poddaje się kontroli osobistej;
  3. poddaje się badaniu na obecność w organizmie substancji psychoaktywnej;
  4. umieszcza się w izbie adaptacyjnej.

Nieletni przyjęty do schroniska dla nieletnich przekazuje do depozytu dokumenty stwierdzające tożsamość, środki pieniężne, przedmioty wartościowe oraz przedmioty, których nie może posiadać w schronisku.

Do kontroli osobistej nieletniego stosuje się przepisy u.w.r.n, art. 119 ust. 2–5 i 7–11 oraz przepisy wydane na podstawie art. 119 ust. 12.

Do badania na obecność w organizmie nieletniego substancji psychoaktywnej stosuje się  przepisy u.w.r.n, art. 120 ust. 2–10 oraz przepisy wydane na podstawie art. 120 ust. 11.

W izbie adaptacyjnej umieszcza się nieletniego:

  1. po przyjęciu do schroniska dla nieletnich w celu:
    • przeprowadzenia rozmowy wstępnej, sporządzenia podstawowej informacji o nieletnim,
    • poddania go wstępnym badaniom lekarskim i zabiegom higieniczno-sanitarnym,
    • poddania go badaniom osobopoznawczym;

Umieszczenie nieletniego w izbie adaptacyjnej może nastąpić na okres nie dłuższy niż 14 dni.

Izbą adaptacyjną w schronisku jest wyodrębnione pomieszczenie urządzone w sposób odpowiadający warunkom pomieszczenia mieszkalnego.

W izbie zapewnia się dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę oraz oświetlenie, według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, oraz odpowiednie warunki sanitarne. Izbę wyposaża się w krzesła, stolik i łóżko. Izba może być wyposażona w inne meble i sprzęty.

Izba adaptacyjna pozostaje pod stałym nadzorem oraz posiada urządzenia pozwalające monitorować w niej pobyt nieletniego.

Nowo przyjęty nieletni po opuszczeniu izby adaptacyjnej zostaje umieszczony w grupie wychowawczej w internacie, przydzielony do właściwej klasy szkolnej i grupy szkolenia zawodowego. Uczestniczy wówczas, wraz z innymi wychowankami, w zaplanowanych zajęciach w szkole i w warsztatach szkolnych (w godz. 8:00-16:00), w zajęciach w internacie (7:00:8:00 i 16:00-22:00), w zajęciach prowadzonych przez psychologa, pedagoga, w tym są to również badania na potrzeby opinii diagnostycznej (szczegółowe informacje dotyczące opinii zawarto w zakładce „O placówce”).

Zajęcia w szkole odbywają się od poniedziałku do soboty włącznie. Wychowankowie będący uczniami branżowej szkoły I stopnia uczą się w cyklu dwuletnim, przy czym w tym okresie muszą zrealizować obowiązkową liczbę zajęć edukacyjnych zaplanowaną dla trzyletniego okresu nauczania (wcześniej szczegółowo jest sprawdzana frekwencja na zajęciach w innych szkołach – placówkach oraz czy uczeń realizował program nauczania w cyklu trzyletnim, ustala się ewentualne różnice programowe itp.), stąd taka organizacja pracy szkoły.

Prawa nieletniego

Nieletni umieszczony w schronisku dla nieletnich ma prawo do:

  1. poszanowania godności osobistej;
  2. poszanowania prywatności, z ograniczeniami wynikającymi z rodzaju schroniska;
  3. ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną, wyzyskiem i nadużyciem oraz wszelkimi przejawami okrucieństwa;
  4. korzystania z wolności religijnej;
  5. dostępu do świadczeń zdrowotnych;
  6. ochrony więzi rodzinnych;
  7. nauki;
  8. zapoznania się z przysługującymi prawami i ciążącymi na nim obowiązkami;
  9. dostępu do informacji o obowiązujących w schronisku statucie lub regulaminie, nagrodach, środkach dyscyplinarnych;
  10. informacji o przebiegu procesu resocjalizacyjnego;
  11. kontaktu z członkami rodziny oraz innymi osobami poprzez odwiedziny, korespondencję i korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej;
  12. kontaktu z obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem albo radcą prawnym, przedstawicielem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym, który został zaaprobowany przez Przewodniczącego Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do reprezentowania nieletniego przed tym Trybunałem, w ośrodku, zakładzie lub schronisku, bez udziału innych osób;
  13. otrzymywania środków pieniężnych i paczek;
  14. uzyskania pomocy psychologicznej i pedagogicznej oraz terapeutycznej;
  15. przejawiania własnej aktywności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności;
  16. uczestnictwa w zajęciach organizowanych w schronisku, a za zgodą dyrektora, również poza schroniskiem;
  17. wyżywienia dostosowanego do potrzeb rozwojowych;
  18. odzieży, bielizny, obuwia, materiałów szkolnych i podręczników, sprzętów i środków czystości, w przypadku gdy nie posiada własnych;
  19. korzystania z niezbędnego dla zdrowia wypoczynku;
  20. dysponowania środkami pieniężnymi za zgodą dyrektora schroniska w sposób określony przez dyrektora;
  21. składania zażalenia na czynności naruszające jego prawa;
  22. składania skarg i wniosków.

W ramach korzystania z niezbędnego dla zdrowia wypoczynku nieletniemu zapewnia się prawo do co najmniej godzinnego pobytu na świeżym powietrzu w ciągu doby, o ile warunki atmosferyczne na to pozwalają, i 8-godzinnego czasu przeznaczonego na sen w ciągu doby.

W przypadku naruszenia przez nieletniego ustalonego sposobu pobytu na świeżym powietrzu lub na prośbę nieletniego pobyt na świeżym powietrzu może być zakończony przed czasem.

Za zgodą dyrektora schroniska nieletni może nosić własną odzież, bieliznę i obuwie.

Kontakty z osobami spoza schroniska

W przypadku gdy kontakt nieletniego w schronisku dla nieletnich z osobami spoza schroniska może stwarzać zagrożenie dla porządku prawnego, bezpieczeństwa lub porządku wewnętrznego schroniska lub może wpłynąć niekorzystnie na przebieg toczącego się postępowania, proces resocjalizacji dyrektor schroniska może ograniczyć lub zakazać tych kontaktów.

Wobec nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich decyzję o ograniczeniu, zakazie lub sposobie realizacji kontaktów w przypadkach może wydać także organ prowadzący postępowanie.

Przepisów, w zakresie ograniczenia, zakazu kontaktów nie stosuje się do kontaktu nieletniego z obrońcą, pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym, z właściwym urzędem konsularnym lub przedstawicielstwem dyplomatycznym, z organami ścigania, wymiaru sprawiedliwości i innymi organami państwowymi, organami samorządu terytorialnego, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Dziecka, Rzecznikiem Praw Pacjenta, organami powołanymi na podstawie ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka oraz przedstawicielem niebędącym adwokatem ani radcą prawnym, który został zaaprobowany przez Przewodniczącego Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do reprezentowania nieletniego przed tym Trybunałem.

O ograniczeniu lub zakazie kontaktów dyrektor schroniska niezwłocznie zawiadamia nieletniego oraz na jego żądanie sąd rodzinny, podając powody tej decyzji. O ograniczeniu lub zakazie kontaktów nieletniego z rodzicami lub opiekunem prawnym dyrektor schroniska niezwłocznie zawiadamia także sąd rodzinny, podając powody tej decyzji. Sąd może uchylić decyzję dyrektora schroniska.

Odwiedziny osób niebędących członkami rodziny nieletniego odbywają się w sposób określony przez dyrektora schroniska.

Odwiedziny nieletniego są nadzorowane przez pracownika upoważnionego przez dyrektora schroniska.

Obowiązki nieletniego

Nieletni umieszczony w schronisku dla nieletnich jest obowiązany do:

  1. przestrzegania statutu lub regulaminu i rozkładu zajęć w schronisku;
  2. przestrzegania zasad bezpieczeństwa;
  3. uczestniczenia w procesie resocjalizacji;
  4. wykonywania poleceń pracowników schroniska;
  5. odnoszenia się do pracowników schroniska, nieletnich oraz innych osób z poszanowaniem ich godności;
  6. dbania o higienę osobistą i stan zdrowia;
  7. dbania o schludny wygląd i kulturę słowa;
  8. utrzymywania czystości i porządku w pomieszczeniach, w których przebywa;
  9. dbania o rzeczy własne i innych osób, jak również o użytkowany sprzęt;
  10. przekazywania do depozytu dokumentów stwierdzających tożsamość, środków pieniężnych, przedmiotów wartościowych oraz przedmiotów, których nie może posiadać w schronisku na zasadach określonych w u.w.r.n;
  11. uzyskania zgody dyrektora schroniska na czasowe opuszczenie schroniska;
  12. przestrzegania terminu powrotu z pobytu poza schroniskiem;
  13. poddania się badaniom na obecność w organizmie substancji psychoaktywnej w przypadkach określonych w u.w.r.n;
  14. poddania się kontroli pobieżnej lub kontroli osobistej w przypadkach określonych w u.w.r.n;
  15. powiadamiania pracowników schroniska o zagrożeniach dla bezpieczeństwa osób, środowiska, zdrowia, życia lub mienia;
  16. wykonywania prac porządkowych na rzecz schroniska na zasadach określonych w u.w.r.n;
  17. przestrzegania obowiązków i zakazów określonych w odrębnych przepisach.

Zakazy wobec nieletniego

Nieletniemu umieszczonemu w schronisku dla nieletnich nie wolno:

  1. stosować przemocy;
  2. dokonywać ucieczek oraz udzielać innym pomocy przy ich dokonywaniu;
  3. namawiać innych do nieprzestrzegania statutu lub regulaminu oraz do zachowań agresywnych;
  4. uczestniczyć w grupach organizowanych bez zgody lub wiedzy dyrektora schroniska;
  5. wykonywać tatuaży i innych uszkodzeń ciała;
  6. posługiwać się wyrazami lub zwrotami wulgarnymi, obraźliwymi albo gwarą używaną w podkulturach o charakterze przestępczym;
  7. wnosić na teren oraz używać na terenie schroniska substancji psychoaktywnych;
  8. wnosić na teren i posiadać na terenie schroniska przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa i porządku wewnętrznego;
  9. posiadać bez zgody dyrektora schroniska przedmiotów służących do łączności, rejestrowania lub odtwarzania informacji.

Umieszczenie nieletniego w izbie adaptacyjnej w celu indywidualnej pracy

Zgodnie z art. 126 u.w.r.n. ust. 1. nieletniego, który przebywa już w grupie wychowawczej schroniska dla nieletnich, można umieścić w izbie adaptacyjnej w celu indywidualnej pracy z nieletnim:

  1. w przypadku gdy wcześniejsze oddziaływania psychologiczno-pedagogiczne i środki dyscyplinarne okazały się nieskuteczne;
  2. w przypadku zgłoszenia przez niego potrzeby odosobnienia.

W tym przypadku umieszczenie nieletniego w izbie adaptacyjnej może nastąpić na okres nie dłuższy niż 5 dni. W każdym czasie dyrektor schroniska dla nieletnich może podjąć decyzję o opuszczeniu przez nieletniego izby adaptacyjnej.

Udzielanie nagród i stosowanie środków dyscyplinarnych wobec nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich

Dyrektor schroniska dla nieletnich może udzielić nieletniemu umieszczonemu w schronisku dla nieletnich nagrody lub zastosować wobec niego środek dyscyplinarny.

Nagrody udziela się nieletniemu za:

  1. właściwą postawę i zachowanie;
  2. wyróżniające wykonywanie obowiązków;
  3. wzorowe przestrzeganie regulaminu schroniska dla nieletnich;
  4. bardzo dobre wyniki w nauce albo znaczny wysiłek poniesiony dla uzyskania pozytywnych wyników;
  5. osiągnięcia w zakresie działalności społecznej, kulturalnej, oświatowej lub sportowej, a także za inne znaczące osiągnięcia.

Nagroda może być również udzielona nieletniemu w celu zachęcenia go do poprawy zachowania.

W przypadkach uzasadnionych względami wychowawczymi można udzielić jednorazowo więcej niż jedną nagrodę.

Nagrodą jest:

  1. pochwała;
  2. list pochwalny do rodziców albo opiekuna nieletniego;
  3. list pochwalny do organu prowadzącego postępowanie;
  4. zezwolenie na rozmowę telefoniczną na koszt schroniska dla nieletnich;
  5. nagroda rzeczowa lub pieniężna;
  6. zgoda na wykonanie przedmiotu lub usługi w warsztatach szkolnych na potrzeby nieletniego;
  7. zgoda na skorzystanie z internetu;
  8. zgoda na udział w zajęciach kulturalnych, oświatowych lub sportowych organizowanych przez podmioty zewnętrzne poza schroniskiem dla nieletnich;
  9. podwyższenie kieszonkowego na okres do 3 miesięcy do wysokości 4,5% kwoty bazowej dla zawodowych kuratorów sądowych, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa;
  10. skrócenie lub darowanie zastosowanego środka dyscyplinarnego;
  11. udzielenie przepustki na okres do 5 dni.

Nagrody, o której mowa w pkt. 4, 7, 8 i 11, udziela się nieletniemu za zgodą organu prowadzącego postępowanie (sąd/prokuratura).

Środek dyscyplinarny stosuje się w przypadku:

  1. niewykonywania obowiązków wynikających z ustawy lub regulaminu schroniska dla nieletnich;
  2. zachowania godzącego w dobro innych osób;
  3. ucieczki ze schroniska lub nieusprawiedliwionego niepowrotu z pobytu poza schroniskiem.

Środkiem dyscyplinarnym jest:

  1. upomnienie;
  2. nagana;
  3. zawiadomienie rodziców albo opiekuna nieletniego o niewłaściwym zachowaniu nieletniego;
  4. zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie o niewłaściwym zachowaniu nieletniego;
  5. cofnięcie zezwolenia albo nieudzielanie zezwolenia na rozmowy telefoniczne na koszt schroniska dla nieletnich na okres do 1 miesiąca, z wyjątkiem rozmów z rodzicami albo opiekunem nieletniego;
  6. obniżenie kieszonkowego, nie więcej niż do 0,5% kwoty bazowej ustalonej dla zawodowych kuratorów sądowych, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa, na okres do 3 miesięcy;
  7. cofnięcie zgody na skorzystanie z internetu na okres do 3 miesięcy;
  8. cofnięcie zgody albo nieudzielanie zgody na udział w zajęciach kulturalnych, oświatowych lub sportowych organizowanych przez podmioty zewnętrzne poza schroniskiem dla nieletnich na okres do 3 miesięcy.

Użycie środków przymusu bezpośredniego wobec nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich

W przypadku bezskuteczności środków oddziaływania psychologiczno-pedagogicznego, w przypadkach, o których mowa w art. 11 pkt 1–3, 6, 8, 10 i 12–14 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 202 ze zm.), tj.:

  • wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;
  • odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
  • przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
  • ochrony porządku lub bezpieczeństwa na obszarach lub w obiektach chronionych przez uprawnionego;
  • przeciwdziałania niszczeniu mienia;
  • ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
  • pokonania biernego oporu;
  • pokonania czynnego oporu;
  • przeciwdziałania czynnościom zmierzającym do autoagresji;

wobec nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich można użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

Środek przymusu bezpośredniego siłę fizyczną stosuje się w postaci technik:

  1. transportowych;
  2. obrony;
  3. ataku;
  4. obezwładnienia.

Wobec nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich, gdy użycie siły fizycznej jest niewystarczające:

  1. w przypadku konieczności przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie lub zdrowie innej osoby, można użyć środków przymusu bezpośredniego w postaci kaftana bezpieczeństwa lub pasa obezwładniającego (art. 12 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej);
  2. w przypadku konieczności odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie innej osoby, można użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci izby izolacyjnej (12 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej);
  3. w przypadku konieczności przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do autoagresji, można użyć środków przymusu bezpośredniego w postaci kaftana bezpieczeństwa, pasa obezwładniającego, kasku zabezpieczającego, izby izolacyjnej (art. 12 ust. 1 pkt 3, 4, 6 lub 15 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej).

Wobec nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich podczas konwojowania przez pracowników schroniska poza terenem schroniska:

  1. w celu udzielenia świadczenia zdrowotnego,
  2. w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny lub uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny,
  3. w innych przypadkach szczególnie ważnych dla nieletniego, w szczególności realizowania przez niego spraw urzędowych

Można prewencyjnie użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek zakładanych na ręce (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej), w przypadku gdy istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki lub wystąpienia objawów agresji lub autoagresji.

Użycie i dokumentowanie użycia środków przymusu bezpośredniego wobec nieletniego umieszczonego w schronisku dla nieletnich odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Na użycie środka przymusu bezpośredniego nieletniemu umieszczonemu w SdN w Chojnicach przysługuje zażalenie do Sądu Rodzinnego w Chojnicach, ul. Młyńska 30, 89-600 Chojnice.

W zażaleniu nieletni może domagać się zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości użycia środka przymusu bezpośredniego. Niezwłocznie po użyciu środka przymusu bezpośredniego nieletniego poucza się o prawie, terminie i sposobie złożenia zażalenia.

Użycie i dokumentowanie użycia środków przymusu bezpośredniego odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Opieka medyczna

Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach zatrudnia dwie pielęgniarki, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza stomatologa, lekarza psychiatrę.

Jeżeli posiadacie Państwo informacje, które powinny być przekazane pracownikom medycznym niezwłocznie po przyjęciu nieletniego do schroniska, prosimy o kontakt telefoniczny lub przesłanie dokumentacji medycznej do placówki, po wykonaniu kserokopii oryginały zostaną odesłane.

Pozostałe informacje dla rodziców

Szczegółowe informacje związane z pobytem nieletniego w schronisku są przekazywane rodzicom wychowanka na piśmie, wraz z zawiadomieniem o przyjęciu nieletniego do schroniska.

Informacje o pracy – zadaniach Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach zawarto na stronie internetowej schroniska – zakładka „O placówce”.

Jeżeli macie Państwo pytania, zapraszam do kontaktu.

Jacek Łupaczewski

Dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach