O placówce

Podstawowe informacje o placówce

Organizacja pracy Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach oparta jest w szczególności o następujące akty prawne:

  • ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich  (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700);
  • rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie funkcjonowania okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1897);
  • rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie w sprawie pobytu nieletnich w schroniskach dla nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1889).

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp

Rodzaje schronisk dla nieletnich

Umieszczenie w schronisku dla nieletnich jest środkiem tymczasowym, o którym mowa w art. 44 pkt 8 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, (dalej u.w.r.n).

Schronisko dla Nieletnich w Chojnicach jest placówką dla chłopców od 13 do 21 roku życia. W jej skład wchodzi schronisko dla nieletnich typu zwykłego oraz schronisko dla nieletnich o wzmożonym nadzorze wychowawczym.

Schronisko dla nieletnich zwykłe jest przeznaczone dla nieletnich umieszczonych na podstawie następujących przepisów u.w.r.n

Art. 46 ust. 1. Nieletniego można umieścić w schronisku dla nieletnich, jeżeli zostaną ujawnione okoliczności przemawiające za umieszczeniem go w zakładzie poprawczym i jednocześnie zachodzi uzasadniona obawa utrudniania postępowania, w tym w szczególności ucieczki, ukrycia się nieletniego lub zatarcia śladów czynu karalnego, albo nie można ustalić tożsamości nieletniego.

Art. 95 ust. 2. W przypadku gdy wykonanie orzeczenia o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym natrafiłoby na niedające się usunąć przeszkody, sąd rodzinny stosuje środek tymczasowy, o którym mowa w art. 44 pkt 2, a wyjątkowo, uznając, że ze względów wychowawczych jest to konieczne, może zastosować środek tymczasowy, o którym mowa w art. 44 pkt 8. Nieletni pozostaje w schronisku dla nieletnich do czasu umieszczenia go we właściwym zakładzie, jednakże pobyt w schronisku nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.

Schronisko dla nieletnich o wzmożonym nadzorze wychowawczym jest przeznaczone dla nieletnich:

  • umieszczonych na podstawie art. 46 ust. 2 u.w.r.n;

Art. 46 ust. 2. Umieszczenie nieletniego w schronisku dla nieletnich może nastąpić wyjątkowo także wtedy, gdy zostaną ujawnione okoliczności przemawiające za umieszczeniem go w zakładzie poprawczym, a nieletniemu zarzucono popełnienie czynu karalnego określonego w art. 134, art. 148 § 1, 2 lub 3, art. 156 § 1 lub 3, art. 163 § 1 lub 3, art. 166, art. 173 § 1 lub 3, art. 189, art. 189a, art. 197 § 1, 3, 4 lub 5, art. 198, art. 200, art. 202 § 3, 4, 4a, 4b lub 4c, art. 204 § 3, art. 223 § 2, art. 252 § 1 lub 2 lub w art. 280 Kodeksu karnego.

  • umieszczonych na podstawie art. 240 ust. 5 u.wr.n;
  • których postawa lub zachowanie podczas pobytu w schronisku dla nieletnich zwykłym zagraża bezpieczeństwu schroniska, w tym osób w nim przebywających, i którzy wymagają wzmożonych oddziaływań wychowawczych lub terapeutycznych.

Okres pobytu w schronisku dla nieletnich

Art. 47.

  1. W postanowieniu o zastosowaniu środka tymczasowego, o którym mowa w art. 44 pkt 8, sąd rodzinny oznacza okres pobytu nie dłuższy niż 3 miesiące. Okres ten liczy się od chwili zatrzymania nieletniego. O ile to możliwe, datę zatrzymania wskazuje się w tym postanowieniu.
  2. Jeżeli ze względu na szczególne okoliczności sprawy zachodzi konieczność przedłużenia pobytu nieletniego w […] schronisku dla nieletnich […] można ten pobyt przedłużać na okres oznaczony, każdorazowo nie dłuższy niż 3 miesiące. Przedłużania dokonuje sąd, przed którym toczy się postępowanie, chyba że niniejsza ustawa stanowi inaczej.
  3. Łączny pobyt nieletniego w […] schronisku dla nieletnich […] do prawomocnego zakończenia postępowania rozpoznawczego nie może być dłuższy niż rok. Do tego okresu nie wlicza się nieusprawiedliwionego pobytu nieletniego poza […] schroniskiem dla nieletnich, trwającego dłużej niż 3 dni.
  4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd okręgowy, w którego okręgu toczy się postępowanie, może przedłużać pobyt, o którym mowa w ust. 3, na okres oznaczony, każdorazowo nie dłuższy niż 3 miesiące.
  5. Jeżeli postępowanie toczy się przed sądem rodzinnym, z wnioskiem o przedłużenie, o którym mowa w ust. 4, należy wystąpić, przesyłając jednocześnie akta sprawy sądowi okręgowemu, nie później niż 14 dni przed upływem dotychczas oznaczonego okresu pobytu.
  6. Jeżeli postępowanie toczy się przed sądem drugiej instancji, przedłużenia, o którym mowa w ust. 4, dokonuje ten sąd z urzędu.

System wychowawczy

W schronisku dla nieletnich realizuje się system wychowawczy ze szczególnym uwzględnieniem działań diagnostycznych oraz zabezpieczających nieletniego do potrzeb postępowania sądowego.

Działania diagnostyczne

Opinię diagnostyczną sporządza się w terminie zakreślonym przez sąd. W przypadku gdy termin nie został określony, opinię sporządza się w terminie nie dłuższym niż do 6 tygodni od dnia przyjęcia nieletniego do schroniska.

Opinia diagnostyczna wydawana przez schronisko dla nieletnich obejmuje:

  1. określenie stanu zdrowia nieletniego;
  2. określenie poziomu rozwoju poznawczego nieletniego;
  3. określenie rodzaju zaburzeń zachowania i cech osobowości nieletniego;
  4. określenie sytuacji rodzinnej nieletniego z uwzględnieniem sytuacji wychowawczej;
  5. określenie stopnia demoralizacji nieletniego;
  6. wnioski określające kierunki oddziaływań wychowawczych, resocjalizacyjnych lub terapeutycznych;
  7. propozycje dotyczące rodzaju środka wychowawczego, leczniczego albo poprawczego.

Materiałów stanowiących podstawę wydania opinii nie udostępnia się stronom.

Praca wychowawcza

W schronisku prowadzi się oddziaływania wychowawcze ukierunkowane na rozpoczęcie procesu resocjalizacji.

W procesie resocjalizacji uwzględnia się udzielanie nieletniemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, terapeutycznej i psychiatrycznej.

Praca wychowawcza w schronisku zwykłym jest ukierunkowana na uzyskanie wszechstronnej diagnozy nieletniego, wskazanie kierunków oddziaływania oraz rozpoczęcie procesu jego resocjalizacji.

Praca wychowawcza w schronisku o wzmożonym nadzorze wychowawczym obejmuje założenia, które są realizowane w schronisku typu zwykłego, oraz jest ukierunkowana w szczególności na:

  1. eliminowanie przyczyn zachowań agresywnych;
  2. indywidualizację procesu resocjalizacyjnego, z możliwością czasowego ograniczenia kontaktów nieletniego z grupą wychowawczą;
  3. określeniu szczególnego porządku dla poszczególnych grup wychowawczych, oddziałów szkolnych i grup warsztatowych.

W skład schroniska wchodzą:

  1. internat;
  2. szkoły i warsztaty szkolne;
  3. zespół diagnostyczny.

W schronisku dla nieletnich zatrudnia się:

  1. pracowników pedagogicznych;
  2. terapeutów;
  3. pracowników administracyjnych i obsługi;
  4. pracowników medycznych;
  5. pracowników ochrony.

Schronisko, dla zapewnienia prawidłowej realizacji zadań, posiada:

  1. pomieszczenia mieszkalne oraz higieniczno-sanitarne;
  2. pomieszczenia do zajęć edukacyjnych – pracownie przedmiotowe;
  3. pomieszczenia warsztatowe odpowiednie do kierunków prowadzonego szkolenia zawodowego oraz szkolenia kursowego;
  4. bibliotekę;
  5. gabinet lekarski i stomatologiczny oraz izbę chorych;
  6. gabinety psychologiczno-pedagogiczne;
  7. izby adaptacyjne;
  8. izby izolacyjne;
  9. tereny i urządzenia do zajęć rekreacyjnych i sportowych.

Nadzór nad Schroniskiem dla Nieletnich w Chojnicach

Na podstawie art. 340 u.w.r.n nadzór zwierzchni nad Schroniskiem dla Nieletnich w Chojnicach sprawuje Minister Sprawiedliwości.

Zgodnie z art. 341 u.w.r.n zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad okręgowymi ośrodkami wychowawczymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich określają przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Informacje o szkołach w Schronisku dla Nieletnich w Chojnicach

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chojnicach

Igielska 8, 89-600 Chojnice

Uczniowie klasy VII i VIII szkoły podstawowej odbywają zajęcia przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania pracy: stolarza, ślusarza, kucharza.

Branżowa Szkoła I stopnia Nr 6 w Chojnicach

Igielska 8, 89-600 Chojnice

Szkoła prowadzi kształcenie zawodowe w kierunkach:

  1. Stolarz – numer klasyfikacji zawodu 752205.
  2. Ślusarz – numer klasyfikacji zawodu 722204

Informacja o internacie

Internat funkcjonuje w niedziele i święta oraz w dni powszednie w godzinach od 15:00 lub 16:00 do godz. 8:00 dnia następnego. Celem pracy internatu jest zapewnienie realizacji potrzeb bytowych wychowankom, zastępowanie środowiska rodzinnego i rówieśniczego oraz zaplanowana praca wychowawczo-resocjalizacyjna realizowana w oparciu o programy i plan zajęć na poszczególne dni tygodnia.

Jednostką organizacyjną w internacie jest grupa wychowawcza, która zasadniczo może liczyć do 10 wychowanków w schronisku zwykłym i 6 w schronisku o wzmożonym nadzorze wychowawczym.

Internatem zarządza kierownik. Pomieszczenia grupowe to: sypialnie, świetlica, łazienka, pomieszczenia gospodarcze, pokój wychowawców (z aneksem kuchennym).

W skład bazy internatu wchodzi również boisko do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej plażowej, sala fitness, sala bilardowa, sala gier sportowych (tenis stołowy itp.). Placówka posiada także salę sportową, pracownię komputerową, pracownię plastyczną.

Każdego dnia w internacie, w godz. 15:00 lub 16:00 – 18:00 odbywają się zajęcia wg stałego planu, również w niedziele i w święta. Są to zajęcia o charakterze edukacyjno-terapeutycznym, np. Trening Zastępowania Agresji w wymiarze 2 godzin tygodniowo, program „Edukacja w Internacie” w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Pozostałe zajęcia mają charakter sportowo-rekreacyjny.

Po kolacji (18:00-18:45) odbywają się zajęcia pn. nauka własna, podczas których wychowankowie odrabiają prace zadane im w szkole. Pozostałą część wieczoru zajmują zajęcia porządkowe, higieniczne, program telewizyjny.

W internacie oraz w szkole realizowane są również programy, np.: „Przygotowanie wychowanków przebywających w SdN w Chojnicach do kontaktów z instytucjami rynku pracy i pomocy społecznej”, „Lekcje tolerancji”, „Savoir- vivre: dobre maniery”, „Spotkania z historią”, „Program prozdrowotny”, „Żonkile. Nie bądź obojętny”, „Będę tatą na medal”, „Program profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia publicznego”, „Koło Wolontariatu”

Informacja o pracy zespołu diagnostycznego

Zespół diagnostyczny (dwóch psychologów i pedagog) przyjmuje nieletniego do placówki, przeprowadza rozmowę wstępną, zakłada dokumentację osobopoznawczą, przeprowadza badania nieletniego niezbędne do wydania opinii diagnostycznej, pozyskuje dokumentację dotyczącą wychowanka. Przeprowadza rozmowy z rodzicami na potrzeby opinii.

Efektem pracy zespołu diagnostycznego jest kompleksowa diagnoza nieletniego w formie opinii diagnostycznej, która jest przesyłana do sądu.

Psycholodzy prowadzą ponadto zajęcia z zakresu pomocy psychologicznej, zajęcia socjoterapii, zajęcia z zakresu terapii indywidualnej. Podczas pobytu w schronisku wszyscy nieletni objęci są wybraną formą pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Pedagog współpracuje ze szkołami i placówkami, w których przebywał nieletni przed umieszczeniem w schronisku, ustala dotychczasowy przebieg edukacji nieletniego. Podejmuje działania z zakresu pomocy pedagogicznej – są to zajęcia indywidualnej pomocy pedagogicznej.

Pedagog zajmuje się także procesem usamodzielniania pełnoletnich wychowanków na etapie pobytu nieletniego w schronisku, współpracuje w tym zakresie z PCPR, MOPR oraz rodziną wychowanka. Realizuje programy:

„Jeśli (nie) zmiana, to co dalej?” – program profilaktyczny dla wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach

„Program usamodzielnienia wychowanków Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach”.